TarımsaL Forum Bilgi Merkezi

Türkiye'nin En Büyük En Kapsamlı Tarımsal Bilgi Paylaşım Platformu
 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 2009 Yılında Tarıma Destek 5,5 Milyar Dolar Olacak

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
burçin

burçin

Mesaj Sayısı : 5
Yaş : 33
Nerden : hatay
İş/Hobiler : tarım, web tasarımı
Lakap : org.
Rep Gücü : 0
Kayıt tarihi : 10/12/08

MesajKonu: 2009 Yılında Tarıma Destek 5,5 Milyar Dolar Olacak   Paz Ara. 28, 2008 4:15 pm

Bu yıl, kuraklık desteği ile birlikte 5,9 milyar TL olan tarımsal destekleme bütçesi, gelecek yıl 5,5 milyar TL olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan “2009 Yılı Yatırım Programı”na göre, bu yıl, kuraklık desteği ile birlikte 5,9 milyar TL olarak öngörülen tarımsal destekleme bütçesi, yaklaşık 411 milyon TL azalarak, gelecek yıl 5,5 milyar TL olacak. Daha önce Eylem Planı’nda açıklandığı üzere, kaldırıldığı için gelecek yıl doğrudan gelir desteği (DGD) amacıyla bir ödenek ayrılmadı. Daha önce DGD için kullanılan ödenekler diğer destekleme kalemlerine dağıtıldı.

Programa göre, 5,5 milyar TL’lik desteğin 1 milyar 533 milyon TL’lik bölümü, gübre, mazot, sertifikalı tohum-fidan kullanımı, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları gibi "alan bazlı destekler" için kullanılacak. Bunun 34 milyon TL’lik bölümü "organik tarım, iyi tarım uygulamaları ve toprak analizi" için ayrıldı. 2007 yılında 10 milyon TL destek ayrılan bu uygulamalar için bu yıl ödenek konmamıştı. Gelecek yıl, mazota 583 milyon TL, gübreye 737 milyon TL, sertifikalı tohum ve fidan kullanımına 132 milyon TL destek sağlanacak.

Çevre amaçlı tarım alanlarının korunmasına 7,5 milyon TL, tütün alanlarında alternatif ürüne yönlendirmek için de 40 milyon TL destek ayrılacak. Fark ödemesi desteklemeleri için 2 milyar 78 milyon TL kaynak ayrıldı. Böylece, kütlü pamuk, zeytinyağı, ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, aspir ve dane mısır gibi arz açığı olan ürünlere 1 milyar 81 milyon TL, hububata 795 milyon TL, çaya 136 milyon TL, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyata 66 milyon TL destek sağlanması öngörülüyor.
Hayvancılık Destek Ödemeleri Artacak
Bu yıl 1 milyar 158 milyon TL olarak gerçekleşmesi beklenen hayvancılık destek ödemeleri 2009’da 1 milyar 314 milyon TL’ye yükselecek.

Kırsal kalkınma amaçlı tarımsal desteklere 297 milyon TL, tarım sigortası destekleme hizmetlerine 90 milyon TL katkı sağlanacak. Devlet katkılı sigorta için geçen yıl 55 milyon TL devlet katkısı sağlanmıştı. Patates siğili için 24 milyon TL, çay budama tazminatı ve masrafları için 70 milyon TL olmak üzere telafi edici ödemeler için toplam 94 milyon TL kaynak ayrıldı. Kuraklık desteğinin öngörülmediği programda, bu yıl 44 milyon TL olarak gerçekleşmesi beklenen diğer tarımsal amaçlı destekler ise 94 milyon TL’ye yükseltildi.

Çiftçiye, 2004 yılında 3 milyar 84 milyon TL, 2005 yılında 3 milyar 708 milyon TL, 2006 yılında 4 milyar 747 milyon TL, 2007 yılında 5 milyar 555 milyon TL destek verilmişti. Bu yıl tarımsal destekleme bütçesinin 535 milyon TL’lik kuraklık desteği dahil, toplam 5 milyar 911 milyon TL olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Tarım Kanunu gereği, tarım sektörüne, GSMH’nın yüzde 1’i düzeyinde destekleme bütçesi ayrılması gerekiyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
karabiber

karabiber

Mesaj Sayısı : 6
Yaş : 27
Nerden : karabük
İş/Hobiler : öğrenci,müzik
Lakap : biber
Rep Gücü : 0
Kayıt tarihi : 13/02/09

MesajKonu: Geri: 2009 Yılında Tarıma Destek 5,5 Milyar Dolar Olacak   Cuma Şub. 13, 2009 10:29 pm

saol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
plusdanismanlikMesaj Sayısı : 6
Yaş : 36
Nerden : çorum
İş/Hobiler : ipard projeleri
Lakap : plus
Rep Gücü : 10
Kayıt tarihi : 12/01/11

MesajKonu: Geri: 2009 Yılında Tarıma Destek 5,5 Milyar Dolar Olacak   Çarş. Ocak 12, 2011 12:05 pm

IPARD Proje Geliştirme, İş Planı & Fizibilite Hazırlama Eğitimi
27 – 30 Ocak 2011 İzmir
Eğitim Tarihi: 27-30 Ocak 2011 (4 Tam Gün, Perşembe - Pazar)
Eğitim Yeri: İzmir – Crowne Plaza(İnciraltı)
Eğitim Konusu: IPARD hibe programına yönelik proje fikri geliştirme, yatırım isletme planı ve fizibilite dosyası hazırlanması, proje dokümanlarının ve tüm belgelerin doğru ve eksiksiz hazırlanması
Eğitim Kontenjanı: 25 Kişi
Eğitime Katılım için Son Başvuru Tarihi: 15 Ocak 2011
Eğitim Ücreti: 2.500 TL + KDV
IPARD Hakkında
Avrupa Birliği (AB) aday ve potansiyel aday ülkelerin katılıma yönelik hazırlıklarına destek sağlamak amacıyla, 1085/2006 sayılı Konsey Tüzüğü çerçevesinde Katılım Öncesi Yardım Aracı’nı (Instrument for Pre-Accession Assistance- IPA) oluşturmuştur. IPA desteği beş bileşeni içermektedir. Türkiye IPA tüzüğünün EK 1’inde yer alan aday ülke statüsünde olup, bütün bileşenlerden yararlanabilmektedir. IPA’nın besinci bileşeni olan Kırsal Kalkınma (IPA Rural Development- IPARD); Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemektedir. Ayrıca, tarım sektörünün ve kırsal alanların sürdürülebilir adaptasyonuna katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. IPARD desteğinin 2007-2013 yıllarını kapsayan “Kırsal Kalkınma Programı- IPARD Programı” kapsamında uygulanması
gerekmektedir.
IPARD, öncelikli olarak 20 pilot ilde başvuru çağrısına çıkmıştır. Bir sonraki etapta 42 il program kapsamında hibe desteklerinden faydalanabilecektir. Hibe programları kapsamında projelere mali destekler 2013’e kadar her yıl artarak devam edecektir.
Hibe programının Türkiye’de yeni uygulanacak olması, gerekli teknik bilgi ve donanıma sahip çok az uzman olmasından dolayı, IPARD desteklerinin en basından itibaren Tarım ve Kırsal Kalkınma mali destekleri alanında proje geliştirme konusunda uzmanlaşmış kişiler, uzun vadede en çok aranılan uzman profilini oluşturacaktır.
IPARD Bileşenleri

Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım
Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım
Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması
Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi
Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi
Kırsal Turizm
Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi
Üretici Gruplarının Kurulmasına Destek
Kapsam ve Yöntem:
Eğitim kapsamında Avrupa Birliği’nin genel proje döngüsü yönetimi yaklaşımı, Tarım ve Kırsal Kalkınma alanındaki mali destekler, IPARD’ın öncelikleri ve tedbirleri doğrultusunda uzun vadede gerçekleştirilecek tarım, hayvancılık ve kırsal kalkınma ile ilgili çalışmalar, hibe programlarının öncelikleri doğrultusunda proje geliştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar, projelerde puanlama ve değerlendirme kriterleri, etkili ve doğru is planı hazırlanması ve fizibilite oluşturulması için izlenecek adımlar, proje geliştirme ve yazım aşamasında pratik bilgiler, deneyimler ve dikkat edilmesi gereken hususlar olarak belirlenmiştir. Eğitimde teorik bilgilerle birlikte uygulama ve pratik çalışma ağırlıklı bir yöntem tercih edilmiştir. Projelerle ilgili örneklerin paylaşıldığı, somut proje çalışmalarının ve uygulanmış proje örnekleri üzerinden projelerdeki temel hatalar ve eksikliklerin gösterildiği, alanında uzman kişiler tarafından interaktif bir çalışma içerisinde deneyimlerini aktaracakları bir eğitim programı kurgulanmıştır. Eğitim programı kapsamında simulasyon seklinde bir projenin bastan sona tüm fizibilite, is planı ve başvuru formları adım adım hazırlanacak ve proje hazırlama sureci uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir. Avrupa Birliği projelerinde değerlendirmeci ve izlemeci olarak görev almış, tarım ve kırsal kalkınma fonlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde kamuda ilgili görevlerinde bulunmuş uzmanlarla birlikte, is planı ve fizibilite çalışmaları oluşturulması için tarım ve hayvancılık alanında sektörel tecrübeye sahip mali danışman ve iktisatçı olan uzmanımız ile birlikte gerçekleştirilecektir. Eğitimcilerin eğitim deneyimleri, proje referansları ve özgeçmişleri talep eden katılımcılarla paylaşılacaktır.
Hedef Kitle:
- IPARD hibe destekleri konusunda uzmanlaşmak isteyen profesyoneller ve danışmanlar
- Tarımsal isletmeler, KOBİ’ler, Süt üreticileri birlikleri, Damızlık birlikleri, kooperatif gibi kurumların yöneticileri ve çalışanları
- Veteriner Hekim Odaları, Gıda Mühendisleri Odaları, Ziraat Odaları, Ziraat Mühendisleri Odaları, diğer meslek örgütleri, odalar, üretici birlikleri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çalışanları ve üyeleri
- Kamu personelleri
- Bireysel yatırım yapmak isteyen girişimciler
- Projelerde proje yazım ve yönetim aşamalarında görev alacak uzmanlar, akademisyenler, veteriner hekimler, mühendisler, mali müşavirler, danışmanlar
- Kariyerini bu alanda oluşturmak isteyen öğrenciler ve araştırmacılar
Eğitim Programı:
Eğitim Programı, ön kayıt işlemini yaptıran katılımcılarla paylaşılacaktır. Eğitim, İzmir’de 09.00 – 18.00 saatleri arasında 4 tam gün boyunca (27-30 Ocak 2011 tarihleri arasında) gerçekleştirilecektir.
Eğitim Bedeli:
Eğitim toplam bedeli 2.500 +KDV’ dır. Eğitim bedeli 2 taksitte alınacaktır. 15 Ocak 2011 tarihine kadar eğitim bedelinin 1. taksit bedeli olan 500 Türk Lirası’nın firmamıza ait hesap numarasına yatırılması gerekmektedir. Eğitim bedelinin ikinci taksiti 27 Ocak 2011’de eğitim başlangıcında faturalandırılacaktır.
Kayıt ve Katılım:
Eğitime katılmak için müracaat etmek ve eğitimle ilgili bilgi almak için www.ipard.com.tr web sayfasındaki eğitim başvurusu bölümündeki eğitim kayıt formunun doldurulması yeterlidir. Eğitime kayıt için son tarih 15 Ocak 2011’dir. Eğitim 25 kişilik kontenjanla sınırlıdır. Katılımcı kontenjanı doğrultusunda önce gerçekleştirilen başvurular geçerli sayılacaktır. Ön başvuru sonrasında on kayıt bedeli olan 500 TL’nin firmamızın hesabına yatırılmasıyla kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. Ön kayıt bedelini yatırmayan katılımcılar eğitime katılım konusunda hak iddia edemezler. Ön kayıt işlemini başarıyla tamamlayan katılımcılara eğitim programı, eğitim yeri ile ilgili detaylı bilgi verilecektir.
Eğitim Bedeline Dahil olan Hizmetler:
- Eğitim Çantası
- Eğitim Notları
- Örnek Proje Dokümanları
- Konaklama ( 27,28,29 Ocak geceleri )
- Kahvaltı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği (Açık büfe)
- Kahve Araları & İkramlar
- Katılım Sertifikası
- Eğitimin gerçekleştirileceği otelde bulunan; SPA & Wellness Center bünyesinde bulunan açık & kapalı havuzlar, termal havuz, jakuzi, sauna, Türk hamamı, aroma terapi, buhar odaları ve fitness center etkinliklerden, eğitim saatleri dışında kalan zamanda ücretsiz faydalanma imkanları
- Havaalanı, Konak ve Alsancak’dan ücretsiz otel servisleri 30 dakika aralıklarla bulunmaktadır.
Eğitim Bedeline Dahil olmayan Hizmetler:
Ulaşım eğitim ücretine dahil değildir.
Eğitim Çalışması İle İlgili Notlar:
Öğle ve aksam yemeğinde farklı bir tercihi olan katılımcıların (vejeteryan, diyet vb.) eğitim öncesinde taleplerini bildirmeleri rica olunur. Eğitimle ilgili bilgi almak ve on başvuru işlemini tamamlamak için Eğitim Kayıt Formunu doldurmanız yeterlidir.
Gelin kendinize bir iyilik yapın. Hem mesleki olarak kendinizi geliştirerek rakiplerinizden bir adım öne geçin hem de stresten uzak, huzurlu bir eğitim görme fırsatı yakalayın.
Hakkımızda:
PLUS DANISMANLIK & IPARD PROJE OFİSİ
Avrupa Birliği projeleri hazırlayarak sektörde faaliyet göstermeye başlayan firmamız 2004 yılından bu yana uygulanan tüm hibe programlarına projeler hazırlamış ve uygulamıştır. IPARD hibe programına 2007 yılından bu yana hazırlanan firmamız, ipard markasını tescilleyerek www.ipard.com.tr adresini almaya ve IPARD PROJE OFİSİ isminde bir ofis kurmaya hak kazanmıştır. IPARD proje ofisi sadece bu programa hizmet vermektedir. Fakat firmamız tüm hibe programlarına proje hazırlama ve uygulama hizmeti vermektedir. 2004 yılından bu yana hazırladığımız ve uyguladığımız birçok proje basarı ile sonuçlanmıştır. IPARD Proje Ofisi uzman kadrosu ile hizmet vermeye başlamıştır. Kadrosunda ve çözüm ortakları içerisinde; Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Veteriner Hekim, İnşaat Mühendisi, Mimar, Makine Mühendisi, Jeolog, Elektrik Mühendisi, Mali Müşavir, Yeminli Mali Müşavir, ve Proje Uzmanları bulunmaktadır. Bu kadro ile hem proje formatında istenen is planı, başvuru formu ve fizibilite formatlarının yazabilirken hem de inşaat projeleri hazırlayabilmektedir. Böylelikle proje hazırlatmak isteyen kişilerin ayrıca bir de mühendislik hizmeti almasına gerek kalmamaktadır. IPARD PROJE OFİSİ, proje deneyimleri ve uzman kadrosu ile hizmetinizdedir.
Firmamız 2010 yılı IPARD hibe programı teklif çağırısına Çorum, Tokat, Samsun, Yozgat, Afyon ve Sivas illerine proje hazırlama hizmeti vermiş ve tüm projelerini eksiksiz ve başarılı bir şekilde sunabilmiştir. Bu deneyimler ışığında sunduğumuz eğitim hizmeti sizleri doğrudan başarıya yönlendirecektir.

Telefon:+ 90 364 224 04 12
Faks: +90 333 00 23
Adres:Çepni Mah. Hıdırlık Cad. Terlemezler İşmerkezi Kat:1 No:8 /Çorum
Email: bilgi@ipard.com.tr
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
2009 Yılında Tarıma Destek 5,5 Milyar Dolar Olacak
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kıraç Gabriyeli 2009

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TarımsaL Forum Bilgi Merkezi :: Tarımın İçindeN :: 2009 yılı tarım ve hayvancılık-
Buraya geçin: